Sohbet Chat

Chat, internet üzerinde binlerce kullanıcının aynı anda bağlandığı ve sohbet ettiği bir platformdur. Chat odaları ve kanalları ile üyeler istedikleri kişilerle yazışarak sohbet edebilir. Anlık mesajlaşma yolu ile yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Farklı yerlerde yaşayan insanlarla yazışabilir, sesli chat yapabilir aynı zamanda görüntülü chat yapmak mümkün. Chat siteleri kişilerin yapacakları sohbete göre farklı farklıdır. Eğitim, kültür, oyun, sohbet, müzik, felsefe, edebiyat, arkadaşlık gibi daha birçok alanda kişiler tercihlerine göre kanallara giriş yaparlar. Bu kanallarda diğer üyeler ile sohbet edebilir eğlenceli zamanlar geçirebilirler.

Chat sohbet sitelerindeki kullanım artışı ile daha eğlenceli hale getirilmiştir. Chat yaparken aynı zamanda radyo dinleyebilirsiniz. Site üzerindeki oyun alanlarına girerek eğlenebilir aynı zamanda diğer oyuncular ile sohbet edebilirsiniz. Ülke içi ve ülke dışından birçok yeni arkadaş ile tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Üye gizliliği için gerekli olan ayarlar ve engelleme seçenekleri vardır. Rahatsız edildiğiniz durumlarda ignore seçeneklerinden birini kullanarak sohbete kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Chat ortamına bilgisayarlarınızdan ya da java destekli cep telefonları ve benzer cihazlardan giriş yapılabilir.

 

Chat Sitelerine Nasıl Üye Olunur:

 

Tarayıcılar üzerinden binlerce chat ve sohbet sitesi mevcuttur. Bu siteler kişilerin sohbet etme tercihine göre değişir. Sohbet ve chat siteleri özelliklerine göre değişir. Bazı chat siteleri sesli sohbet, bazısı görüntü chat ve bazıları ise sadece yazışma yolu ile düzenlenmiştir. Cet sohbet sitelerine giriş ve üyelik şeklide farklıdır. Bazı chat siteleri sadece rumuz alarak giriş yapılırken bazıları üyelik kaydı gerçekleştirilmesini ister. Kişiler tercihine ve sohbet ortamındaki kalıcılığına göre isterlerse nicklerini kayıt altına alabilirler. Renkli yazışmalar, renkli emojiler ve yazı stilleri ile chat ortamı daha renkli hale gelmiştir.

Chat sitelerine üye olmak için kişiler kendilerine bir rumuz belirler. İstenildiği durumda bir şifre belirlemesi yaparak nicklerini kayıt altına alırlar. Ve sisteme giriş yapabilirler. Site üzerindeki kanallara ya da chat odalarından istediklerini tercih ederek giriş yapabilirler. Genel sohbetler ve özel sohbetler bulunur. Yeni arkadaşlık ve herhangi bir durumda birine yazmak istediğinizde özel mesaj gönderebilirsiniz. Genel alanda ise ayn anda birçok kişi ile aynı anda sohbet edebilirsiniz. Chat sitelerinde normal üye iken istendiği durumda admin olmak için başvuru yapılabilir ya da oda sahibi ile iletişime geçilir.

Chat sohbet sitelerinde yetkili olma

ak isterseniz ya da bir sohbet kanalı da siz açmak isterseniz yapımcı ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Chat sitelerine sadece üye olarak değil aynı zamanda kendi sohbet odanızı oluşturarak diğer üyelerin sizin kanalınıza gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için chat sitesinde kullandığınız nickinizi kayıt altına almanız gerekir. Şifrelenen nicklere farklı bir üye giriş yapamaz ve sohbet alanında kullanamaz. Bu yüzden tavsiye edilen şifrelediğiniz nickler ile chat ortamına girmenizdir. Diğer kullanıcılar ile sohbete girip arkadaşlık kurduysanız, arkadaşlarınız sizi nickinizden tanıyacaktır.

 

Sohbet Siteleri Kullanım Şekli:

 

Her sohbet sitesinin kendine göre bir kullanım şekli vardır. Kişisel yazışmalar dışında bütün odalara mesaj atmak için kullanılan kodları vardır. Ayarlar menüsünden istediğiniz işlemi yapabileceğiniz sekmeler de vardır. Kodlar site statüsünde yer alır. Kolay kullanım ve klavye üzerinden yazabileceğiniz içerikleridir. Chat sırasında yazışma dışında sesli sohbete de dahil olabilirsiniz. Bunun için siteye üye olmanız gerekir ve bazı siteler bunun için ücret talep etmez. Bunun için gerekli olan java programının yüklü olmasıdır. Aynı zamanda mikrofon ve kulaklık gibi aksesuarlara ihtiyacınız olur.

Yazışma ve sesli chat dışında görüntülü sohbeti olan sitelerde vardır. Bazı sitelerde görüntülü sohbet ücretliyken bazıları ücret talep etmez. Bu gibi sitelerde görüntülü sohbet için gerekli olan mikrofon, web cam ve java yüklü bir cihazdır. Cet yapabilmek ve yeni arkadaşlarınızla görüntülü sohbet için mutlaka siteye kayıt gerekir. Şifresiz nickler sitenin bu olanaklarından faydalanamaz. Nickinizi şifrelemeniz sizin için ve dostlarınız için güvenli olandır. Görüntülü sohbet esnasında rahatsız olduğunuz bir durum ile karşılaştığınızda ignore sekmesini kullanabilirsiniz.

Chat sohbet sırasında kişisel güvenliğiniz için bilgilerinizin paylaşılmaması tavsiye edilir. Olası durumlara karşı sohbetler kayıt altına alınır. Kayıtlı yazışmalar, sesli görüşmeler ve görüntülü konuşmalar daha güvenli bir ortam için gerekli sayılmıştır. Bazı chat siteleri sadece ülke içindedir dış ülkelere açık değildir. Bazıları ise dünya geneli kapsar. Bu sitelerde de istediğiniz sohbet alanını oluşturabilirsiniz. Tanımadığınız ve emin olmadığınız kişiler ile bilgi paylaşımı, sesli görüşme ve kameralı görüşmeler tavsiye edilmez. Anlık yazışmalar ve sesli sohbet ile geçireceğiniz zaman daha eğlenceli bir hal alacaktır

 

Sohbet Güvenliği Nasıl Sağlanır:

 

Üye bilgilerinin korunması, olası durumlara karşı tedbir alınması için kullanıcı ayarları vardır. Kişiler içinde bulundukları duruma karşı bu ayarlardan gereken işlemi yapabilir. Aynı zamanda chat sitesi yönetimine şikayet bildirimi yapabilir. Chat ortamları günün istenilen saatinde girilebilecek bir alandır. Diğer kullanıcılar ile istenilen saatte sohbete dahil olabilirsiniz. Chat siteleri sürekli online olan bir platformdur. Bu yüzden chat sohbet odalarında sürekli olarak yer alabilirsiniz.

Sohbet sırasında rahatsız edilmek istenmiyor ve mesaj gelmesini istemiyorsanız farklı mod ayarları vardır. Kişiler online, meşgul ve çevrimdışı modlarını kullanabilir. Kullanıcı profili hakkında ki alana istenilen sohbet şekli ve gizlilik bilgileri belirtilebilir. Diğer kullanıcılar bu bilgilere bakarak yazışmayı ve sohbeti tercih edebilir. Chat sırasında ayarlar bölmesine ulaşamıyorsanız oda sahibinden yardım alabilirsiniz. Oda sahibi ve adminleri üye nicklerinin en üstünde yer alırlar. Bu kişilerden bilmediğiniz konularda yardım alabilir etkili bir iletişim kurabilirsiniz. Sohbet ettiğiniz oda da admin olmak için uzun sohbete katılmanız, aktif olmanız gerekir ve güven sağlamak şarttır. Oda sahibi istediği durumlarda size yetki verebilir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s